Информация

Наші координати

Україна 322520

Дніпропетровська обл.,

м. Кам'янське

вул. Медична, 2

тел.(05692)55-06-45

https://www.facebook.com/

dptnzKCPPRK/

 

         


 

Пошта

Вхід до
пошти

dptnz_kcpprk@ukr.net

 

Зараз на сайті

Зараз на сайті 0 користувачів і 5 гостей.

     З метою розширення сфери застосування державної мови, її популяризації  в студентському та педагогічному колективах, для забезпечення підвищення рівня володіння державною мовою в День української писемності та мови в ДЦППРК проходять навчально-виховні та культурно-просвітницькі заходи.

       Залучаючи молодь до участі в різноманітних заходах та в Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності ми переконані, що мова — це те, що нас об’єднує, береже історію народу, передає нащадкам неоціненні скарби минулого і сучасного. Українська мова й писемність — це здобуток культури і духовної діяльності українського народу. В ній і мудрість віків, і пам'ять народу, і щирість душі. Любити, шанувати і плекати рідну мову — святий обов’язок кожного українця. А надто сьогодні, в такі неспокійні часи для нашої держави. 
     Щороку саме в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — конкурс, який має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу, а також проводиться Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Мета радіодиктанту – перевірка знань, а також солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово. Разом з тим, учні Дніпродзержинського ЦППРК, майстри виробничого навчання та викладачі переконані, справа не у граматиці чи пунктуації. Справа у повазі до української мови як Державної не лише один день на рік. Думати, що можна побудувати сильну і стійку європейську демократію без поваги до власної унікальності – утопія. Для переконаності – спитайте про це поляків, чехів чи, приміром, литовців. Останні події прямо показали: там, де є повага до державної мови – є повага і до державного суверенітету. Де цієї поваги немає – і державний суверенітет під загрозою. Спеціально звертаємо увагу: не там, де усі розмовляють українською, а там, де до неї є повага. І цю повагу необхідно культивувати. Це слід зрозуміти. Хоча б тепер. 
      Конкурс на кращу науково-дослідницьку роботу з літератури відкрила заст. директора Каменська Віра Дмитрівна: «Коли я чую людей, які говорять щирою українською мовою в моїй душі бринить пісня, згадуються найсхвильованіші моменти з життя, мій настрій стає урочисто-піднесеним, з’являється усмішка…
Говоріть, як колись вас навчала матуся,
Говоріть, як навчав у дитинстві татусь,
Легко так, вільно так, щоб слова були в русі,
Не тримайте слова, віддавайте комусь…
…Говоріть про любов і про віру у щастя,
Уникайте мовчання, нудьги і ниття,
Говоріть, хай в розмові слова веселяться,
     Говоріть і продовжуйте мові життя.», - цитувала вона Олеся Лупія напам’ять, побажала успіху учням та приєдналась до написання національного  радіодиктанту. 
     До Дня української писемності та мови учні готувались заздалегідь. Актив мовно-літературного гуртка «Джерело» запропонував переглянути  мультфільм створений за гуморескою Павла Глазового «Кухлик», який був дуже переконливий, щодо вивчення української мови. Кожна з груп працювала  над науково-дослідницькою роботою з літератури, над створенням обраної презентації: «Преподобний Нестор-літописець», «Розумію англійську, знаю російську, думаю українською!», «Почувайся європейцем – розмовляй українською!», «Мовне розмаїття України», «Український меценат Петро Яцик» та ін. Багатющий матеріал, цікава інформація та запал з яким учні говорили прикував увагу всіх гостей. Потім разом з викладачем української мови і літератури Цвях С.М. учні демонстрували свої знання під час конкурсу імені Петра Яцика.
      Бібліотекар центру Вірх Т.І. підготувала та представила книжкову виставку «Бринить, співає рідна мова, чарує, тішить і п’янить». З якої учні довідались, що сьогодні українською мовою розмовляють близько 45 мільйонів людей, і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу. Близько 256 тисяч слів має сучасна українська мова. Найбільше спільної лексики з українською мають такі мови: 84% - білоруська, 70% - польська, 68% - сербська і лише 62% - російська. Зменшувальну форму в українській мові має навіть слово «вороги» - вороженьки. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків. Один з яких кличний. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду та багато іншого цікавого матеріалу презентувала бібліотекар.
      Сила слова безмежна. Особливо, коли воно живе, іскристе, емоційно виважене. Коли воно сліпуче, "як проміння ясне" а могутнє, "як хвилі буйні". Коли слова – палкі блискавиці. Тоді воно здатне робити чудо і хвилювати найтонші струни людського серця. Століттями мова народу була тією повноводною річкою, яку ми називаємо поезією. На поетичному вечорі в ДЦППРК звучали вірші: «Рідній мові» (Я не останній з могікан) В.Сосюрченко у виконанні Клиги Євгена (учня першого курсу групи ПК 3/34), Полякова Катерина та Слюсар Вікторія (учні першого курсу групи ПРМ 3/9) читали вірш «Очистимо рідну мову!» В. Дворецької, а також «До рідного слова торкаюсь душею… «Віктора Геращенко, «Коли забув ти рідну мову» Дмитра Білоуса та багато інших.
       Українська мова… сама чудова, барвиста, багата, мелодійна, ніжна, солов’їна — не вистачить слів, щоб описати нашу рідну українську мову, а учні все знаходили і знаходили нові слова, що лилися з їх вуст з великої та щирої любові до рідної мови, до своєї країни…
Прес-служба Дніпродзержинського ЦППРК